اتراق

دره شمخال

اطلاعات مهم و کاربردی درباره دره شمخال قوچان، بهشت خراسان رضوی!

«دره شمخال» یکی از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان است که در نزدیکی شهر «قوچان» قرار دارد. هربار که نام استان خراسان رضوی شنیده می‌شود، افراد گمان می‌کنند که این استان، به جز بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و حوالی آن، چیزی برای دیدن ندارد! 

در حالیکه این گونه نیست و دره شمخال قوچان یکی از جاهای دیدنی و ذخایر منابع طبیعی خراسان محسوب می‌شود. با ما در وبلاگ اتراق همراه باشید تا اطلاعات جالبی درباره‌ی دره شمخال کسب کنید.

دره شمخال کجاست؟

دره‌ای پر پیچ و خم، به طول ۱۸ کیلومتر در ۲۵ کیلومتری شهر مرزی باجگیران، در نزدیکی کشور ترکمنستان قرار دارد که به دره شمخال معروف است. این دره‌ از اشکال متنوع U وV و یا ترکیبی از هر دوی آنها تشکیل شده و از جاهای دیدنی مشهور قوچان محسوب می‌شود. دره‌ی مارگونه شمخال دیواره‌های بلند ۲۰۰ متری دارد و در ۸۰ کیلومتری قوچان واقع شده‌است.

معرفی کوتاه از دره شمخال قوچان

تا اینجا متوجه شده‌اید، دره‌ی پر پیچ و خم و سرسبز شمخال در نزدیکی شهر مرزی باجگیران و کشور ارمنستان واقع شده‌ و دو طرفش را دیواره‌های عظیم و بلند احاطه کرده‌است. این دره، بخشی از «پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره» است و از یک سو با شهر باجگیران هم مرز بوده و از سوی دیگر به سمت درگز منتهی می‌شود.

از جمله ویژگی‌های بارز دره‌ی مارگونه‌ی شمخال، آب و هوای مطبوع آن به خصوص در فصل‌های بهار و تابستان است. وجود چشمه‌های گوناگون در مسیر، درختان سرسبز گردو، انجیر، زردآلو، چنار، بید، سپیدار، تمشک، موسیر، آنوخ(کاکوتی)، چریش، هفشان، گون، ریخوک، زرشک، گژی(زالزالک) و شالیزارهای برنج که در روستایی نزدیک شمخال قوچان کشت می‌شوند، همگی از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید  باغ موزه اکبریه و ناگفتنی‌های شنیدنی!

شمخال چندین چشمه دارد که در نهایت به رودخانه‌‌ای پرآب منتهی می‌شوند. «حمام آب» نام منطقه‌ای تو رفته در دره است، که در ۱۰ کیلومتری ابتدایی آن قرار دارد و پیرامون آن فضای بسیار مناسبی برای کمپینگ وجود دارد.

شهرستان قوچان
شهرستان قوچان در فاصله ۱۴۷ کیلومتری از مشهد قرار دارد و حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه زمان می‌برد تا به این شهر برسید.

چرا به این دره، شمخال می‌گویند؟ 

دلیل اینکه این دره به شمخال شهرت دارد، روستایی است که در نزدیکی آن واقع شده و هم نام با آن است.

شمخال از زبان کردی کورمانجی گرفته شده و به معنای تفنگ قدیمی و دست‌ساز است. انتخاب این نام برای دره از یک سو به مسیر سخت و صعب‌العبور آن اشاره می‌کند و از سوی دیگر نیز از نام روستایی در نزدیکی آن گرفته شده‌است. 

در این رابطه ضرب‌المثلی در بین اهالی کرمانج رواج دارد که می‌گویند:” مگر تیر شمخال بهت خورده!” این ضرب‌المثل حکایت افرادی است که برای مسائل ناچیز، بسیار ناله می‌کنند.

وضعیت اقامتگاه دره شمخال چگونه است؟

اگر قصد اقامت در مسیر دره شمخال دارید، می‌توانید مناطقی همچون حمام آب و کبوترخانه را انتخاب کنید. بهترین حالت سفر به دره شمخال، سفری ۲ روزه است. پیشنهاد می‌شود، روز اول پس از طی ۱۰ کیلومتر، در نزدیکی حمام آب مستقر شوید. این منطقه از لحاظ منابع آب مشکلی نداشته و از سوی دیگر دارای زمین‌های مسطح برای برپا کردن چادر و کمپینگ است.

«کبوترخانه» نام منطقه‌ای دیگر در دره شمخال است که در ۱۱ کیلومتری از ابتدای مسیر واقع شده و یک چشمه‌ی کم آب است که در مواقع ضروری می‌توان از آن استفاده کرد.

اگر برنامه‌ی سفر و بازدید از دره شمخال شما صبح زود آغاز شده‌، کبوترخانه بهترین گزینه برای اقامت خواهد بود. چون شما ۱۱ کیلومتر را طی کرده و برای روز دوم مسیر آنچنانی نخواهید داشت و برنامه‌ی روز دوم سفر به نسبت، سبک‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید  مجموعه بیستون کرمانشاه؛ نگینی درخشان از عظمت و اقتدار ایران!
دره شمخال قوچان
بهترین زمان سفر به دره شمخال قوچان، اواخر فصل بهار و تابستان است. در این ایام منطقه بسیار سرسبز هست و شما شاهد مناظر خیره کننده‌ای خواهید بود.

آدرس دره شمخال مشهد

اگر از مشهد قصد سفر به دره شمخال دارید، ابتدا به سمت قوچان حرکت کنید. پس از اینکه به شهر قوچان رسیدید، ۸۰ کیلومتر در جاده باجگیران مسیرتان را ادامه دهید تا در نهایت به تابلوی روستای شمخال برسید. خودروی شخصی خود را در پارکینگ روستا پارک کرده و ادامه‌ی مسیر را پیاده طی کنید. فاصله مشهد تا دره شمخال حدود ۲۲۰ کیلومتر برآورد شده که ۲.۵ ساعت زمان می‌برد.

و اما در آخر…

دره شمخال یکی دیگر از مناطق بکر و کمتر دست خورده استان رضوی است که در دل پارک ملی تندوره واقع شده، این منطقه در ابتدا، رودخانه‌ی پرآبی ندارد. اما هرچه مسیر را بیشتر ادامه دهید، دیواره‌های صخره‌ای و بلند منطقه در کنار مسیر مارگونه شمخال، در برابر چشمان شما نمایان خواهد شد و به تدریج چشمه‌های متعدد آن در کنار هم یک رودخانه‌ی فصلی را می‌سازند.

چناچه شما نیز به این منطقه سفر کرده و اطلاعات بیشتری از آن دارید، می‌توانید در قسمت نظرات و پیشنهادها، آنها را نوشته و در اختیار ما بگذارید. پیشاپیش از همکاری شما سپاس‌گزاریم.

مجله گردشگری اتراق، با هدف آشنایی بیشتر ایرانیان مشتاق و علاقه‌مند به این آب و خاک راه اندازی شده‌است. اگر شما نیز دوست دارید درباره‌ی کشور پهناورمان بیشتر بدانید، می‌توانید در سایت اتراق ثبت نام کنید و از مهم‌ترین رویدادها و مکان‌های گردشگری‌ کشورمان باخبر شوید.

 

منبع: wikipedia

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *