اتراق

شهرستان رامیان

معرفی بکرترین جاهای دیدنی شهرستان رامیان، نگین استان گلستان

اگر شما هم  دلتان می‌خواهد در فضای سبز و مه‌گرفته، شاهد اسبان وحشی رنگارنگ باشید که در دل مراتع باطراوت و جنگل‌های خرم در حال گردش هستند، با ما به شهرستان رامیان سفر کنید. طبیعت رامیان یکی از جاهای دیدنی و بکر ایران است که به سبب اسبان وحشی، جنگل‌های سرسبز و مه گرفته‌اش در ارتفاعات، بسیار شهرت دارد. فاصله رامیان تا گرگان چیزی حدود ۷۶ کیلومتر تخمین زده شده‌است، این منطقه منحصر به فرد در حدود ۴۸۷ کیلومتر از تهران قرار دارد.

برای اینکه درباره شهرستان رامیان اطلاعات بیشتری کسب کنیم. در ابتدا باید بدانیم که این شهرستان در کجا واقع شده‌است؟ پس با ما در وبلاگ اتراق همراه شوید تا درباره شهرستان رامیان،بهترین زمان سفر به رامیان، جاهای دیدنی رامیان، اقامتگاه بوم‌گردی رامیان، اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم.

رامیان کجاست؟

شهرستان رامیان در استان گلستان و در فاصله ۷۶ کیلومتری از گرگان مرکز استان گلستان واقع شده‌است. این شهرستان که همچون نگین استان گلستان می‌درخشد، ۷۸۳ کیلومترمربع مساحت دارد. مردم این منطقه به ۲ زبان فارسی و ترکی صحبت کرده و شغل عمده‌شان کشاورزی، دامداری، نوغانداری و معلمی است. 

چادرشب بافی
مهم‌ترین صنایع دستی منطقه گردشگری رامیان، چادرشب بافی است.

از جاهای دیدنی رامیان چه می‌دانید؟

رامیان دارای مناطق دیدنی بسیار مختلف و متنوعی است که در این قسمت به معرفی مهم‌ترین و مشهورترین آنها می‌پردازیم:

قلعه ماران رامیان

قلعه ماران رامیان که به قلعه موران نیز شهرت دارد، قلعه‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ کیلومتر است که در ۱۲ کیلومتری از شهرستان رامیان واقع شده و قدمت آن به دوره سلجوقی بر می‌گردد. در قسمت بالایی قلعه، زمینی به مساحت ۳ کیلومتر مربع وجود دارد که پیرامونش را گیاهان گوناگونی همچون سرخدار، ممرز، راش،گردو، انجیلی، اورس، زرشک و … احاطه کرده‌است. در این منطقه شما می‌توانید شاهد حیوانات مختلف همچون گله‌های اسبان وحشی، ببر، آهو، شوکا، خرس، گرگ و … باشید.

قلعه ماران
قلعه ماران رامیان با مساحتی حدود ۶۰ هکتار، وسیع‌ترین قلعه کشور است.

چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان در ۵ کیلومتری این شهرستان واقع شده و به نگین فیروزه‌ای استان گلستان شهرت دارد. این چشمه به عنوان عمیق‌ترین چشمه آب سرد و دومین در سطح جهان شهرت دارد.

بیشتر بخوانید  آرامگاه کوروش؛ این بزرگ مرد صلح طلب کجاست ؟ و چه ویژگی‌هایی دارد؟

عمق چشمه رایان بین ۴۴ تا ۸۰ متر متغیر بوده و در ارتفاع ۳۲۰ متری از سطح زمین واقع شده‌است. یکی از ویژگی‌های چشمه گل رامیان رنگ آن است که در طول سال از سبز کبود به آبی فیروزه‌ای تغییر می‌کند. این چشمه در دل منطقه‌ای سرسبز و پوشیده از درختان بلوط واقع شده و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری رامیان محسوب می‌شود. 

چشمه گل رامیان را در زمان صفوی و قاجار، «کبود استخر» می‌گفتند. «گل» در ترکی به معنای تالاب و دریاچه عمیق بوده و اشاره به تجمع انبوه آب می‌کند. شنا کردن در این چشمه ممنوع بوده و احتمال غرق شدن حتی برای شناگرهای حرفه‌ای وجود دارد. این دریاچه علاوه بر نام کبود استخر، لقب‌های دیگری همچون «دالان بهشت» و «پلنگ سره» نیز دارد.

 چشمه گل رامیان
منبع تأمین آب چشمه گل رامیان، منابع آب‌های زیرزمینی است. در این چشمه ماهی‌گیری آزاد بوده، بنابراین در سفر به این منطقه، حتما قلاب و چوب ماهی‌گیری همراه خود داشته‌باشید.

ذخیره‌گاه جنگلی زربین در منطقه رامیان

هرچه از چشمه گل رامیان، فاصله گرفته و به سمت جنوب حرکت می‌کنید، به تدریج درختان سوزنی‌برگ زربین افزایش می‌یابند. به گونه‌ای که مساحت ذخیره‌گاه جنگلی زربین حدود ۴۰۰ هکتار است.

ذخیره‌گاه سرخدار در منطقه رامیان

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری رامیان، وجود سرخداران در این منطقه و «علی آباد کتول»است. سرخداران یکی از بازمانده‌های عصر یخبندان در جنگل‌های هیرکانی هستند، متأسفانه این ذخیره‌گاه نادر زیست کره جهان به دلیل آنکه چوبی مقاوم به اشتعال دارد، در خطر نابودی قرار گرفته‌است.

مجموعه آبشارهای سرخ کمر رامیان

یکی دیگر از جاهای دیدنی رامیان که در جنوب آن قرار دارد، مجموعه آبشارهای سرخ کمر این منطقه است که در ۳ کیلومتری از این شهرستان واقع شده‌است. در این مجموعه ۸ آبشار وجود دارد که ارتفاع بلندترین آن حدود ۲۸ متر برآورد شده‌است.

آبشارهای سرخ کمر
در مسیر مجموعه آبشارهای سرخ کمر رامیان ۸ آبشار وجود دارد که ارتفاع نخستین آنها ۲۳ متر برآورد شده و در فاصله کمتر از ۳ دقیقه از این آبشار، شما شاهد ۳ آبشار دیگر نیز هستید.

ارتفاعات اولنگ رامیان

در ۲۸ کیلومتری از جنوب شهرستان رامیان، یک مرتع حاصلخیز به همراه جنگل و ارتفاعات برف گیر و سرد وجود دارد که به ارتفاعات اولنگ شهرت دارد. جنگل اولنگ، در فصول سرد سال مناسب ورزش‌های زمستانی همچون اسکی است. 

ارتفاعات جنگل اولنگ، قلعه ماران و جنگل ابر رامیان اولین مناطقی هستند که پس از پسروی «اقیانوس تتیس» جد بزرگ دریای خزر و آرال از آب بیرون آمده‌اند! این ۳ منطقه، قدیمی‌ترین گونه‌های گیاهی را در دل خود جای داده‌اند.

جنگل نیلبرگ رامیان

چشمه و جنگل نیلبرگ رامیان، یکی دیگر از جاهای دیدنی منطقه است که در فاصله ۴ کیلومتری از شهرستان رامیان واقع شده‌است. این منطقه چشمه‌ و آبشارهای متعددی دارد و مردم رامیان آب آشامیدنی خود را از این چشمه‌ها تأمین می‌کنند. بهتری زمان سفر به چشمه و جنگل نیلبرگ رامیان فصول بهار و پاییز است. 

بیشتر بخوانید  گل افشان چیست و چرا چشمه گل فشان پیرگل به ثبت ملی رسید؟

آبشار جوزک رامیان

آبشار جوزک رامیان نیز در فاصله ۳ کیلومتری از این شهرستان واقع شده و یکی از جاهای دیدنی و منحصر به فرد رامیان است. این آبشار کمی بالاتر از چشمه نیلبرگ واقع شده و حدود ۱ ساعت از آن فاصله دارد. آبشار جوزک رامیان به صورت پلکانی بوده و مسیر رسیدن آن بسیار سرسبز و چشم‌نواز است.

جنگل اولنگ
3 منطقه جنگل‌های اولنگ، قلعه ماران و جنگل ابر رامیان از جنگل‌های مهم و مطرح زمین هستند و از لحاظ اهمیت با جنگل‌های استوایی و آمازون برابری داشته و حتی مهم‌تر از آنها نیز هستند!

روستای پاقلعه رامیان

یکی از زیباترین روستاهای شمال کشور، روستای ییلاقی پاقلعه است که در ۱۰ کیلومتری از شهرستان رامیان و ۷۰ کیلومتری گرگان  در دل جنگل‌های هیرکانی واقع شده‌است. این روستای جذاب چشمه‌های پرآب، آبشارهای دیدنی، رودخانه و مراتع بسیار سرسبز دارد. روستای پاقلعه، هنوز فضای سنتی خود را حفظ کرده و به دلیل کوهستانی بودن منطقه در تابستان، هوایی معتدل و خنک و در زمستان هوایی بسیار سردی دارد. 

این منطقه دارای جنگل ابر بوده که به دلیل هم‌جواری ۲ منطقه‌ی کم‌فشار و پرفشار باهم، جابه جایی باد و … به وجود آمده‌اند.

آبشار پشمکی رامیان

آبشار پشمکی، یک آبشار ۸ متری است که در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهرستان رامیان واقع شده و به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی رامیان شهرت دارد. این آبشار در فاصله ۳ کیلومتری از روستای پاقلعه واقع شده‌است. 

رامیان
بهار و پاییز، به دلیل هوای مطبوعش، بهترین فصول سفر به رامیان است.

در رامیان کجا بمانیم؟

رامیان شهر چندان بزرگی نیست و هتلی برای اقامت ندارد. این شهر چندین اقامتگاه بوم گردی دارد که با اقامت در آنها، می‌توانید با فرهنگ و آداب و رسوم مردم رامیان بیشتر آشنا شوید. 

و اما در آخر…

رامیان یکی از شهرهای بسیار خوش آب و هوا در شمال ایران است که وسعتی برابر با ۳ کیلومتر مربع دارد. همانطور که اشاره شد، بهترین فصل سفر به رامیان، بهار و پاییز است که منطقه آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. البته در فصل تابستان نیز مسافران بی‌شماری به این منطقه سفر می‌کنند. طبیعت رامیان بسیار سرسبز، انبوه و تماشایی است. توصیه می‌کنیم، سفر به این منطقه را حتما در برنامه‌های ایرانگردی خود قرار دهید.

سفرهای گروهی همواره بسیار جذاب بوده و به ما کمک می‌کند تا دامنه‌ی دوستان‌مان را گسترش دهیم. اطراق یکی از آژانس‌های مسافرتی است که سعی می‌کند به افراد میانسال با علایق مختلف کمک کرده تا سفرهای مطلوب و متفاوتی را تجربه کنند. برهمین اساس ما در اطراق تصمیم گرفته‌ایم، سفرهای گروهی با تعداد افراد محدود میانسال برگزار کنیم.

ما در اتراق، تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا خدماتی مناسب با سن و شأن شما عزیزان تدارک ببینم و بتوانیم رضایت خاطرتان را جلب کنیم. کافی است یک بار در سفرهای ایرانگردی همراه‌مان شوید تا به همسفران همیشگی ما تبدیل شوید.

 

منبع: wikipedia

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *