اتراق

دره چهلمیر

همه چیز درباره‌ی دره چهلمیر، منطقه‌ای دور اما نزدیک!

«دره چهلمیر» یک منطقه‌ی بسیار بکر و زیباست که در بخش شرقی «پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره» واقع شده و کمترین فاصله را با کشور ترکمنتستان دارد. اگر مشتاق هستید، درباره‌ی دره چهلمیر درگز مشهد، بیشتر بدانید، با ما در وبلاگ اتراق همراه شوید.

دره چهلمیر کجاست؟

چلمیر درگز، یک دره‌ی سرسبز است که شباهت زیادی به جنگل‌های شمال کشور دارد. این منطقه در دل دو رشته کوه قرار گرفته و با شهر مشهد ۲۸۵ کیلومتر فاصله دارد. نزدیک‌ترین شهر به آن، درگز است که در ۳۰ کیلومتری آن قرار دارد. 

بارش‌های سالانه در چهلمیر درگز فراوان و گسترده هستند، دمای هوا در زمستان‌های منطقه به منفی ۲۰ درجه می‌رسد و در تمام فصول سال همواره ارتفاعاتش برف دارد. با این اوصاف، بهترین زمان سفر به چهلمیر درگز بهار و تابستان خواهد بود.

علت انتخاب نام چهلمیر برای این دره چیست؟

براساس افسانه‌‌ای که سینه به سینه میان اهالی دره چهلمیر منتقل شده، گویا در گذشته تعدادی مرد ۴۰ دختر را تعقیب کرده و قصد آسیب زدن به آنها را داشته‌اند. در این بین، یکی از مردان به یکی از دختران بسیار نزدیک می‌شود. دختر که احساس خطر کرده و از سوی دیگر به شدت ترسیده‌؛ با خدای بزرگ شروع به دعا و نیایش کرده و از او می‌خواهد عفتش را حفظ کند. در همین زمان ناگهان دختران تبدیل به درخت و پسران به سنگ تبدیل می‌شوند. مردم بومی باور دارند که سنگ‌های بزرگ این منطقه در واقع همان ۴۰ مرد هستند که سنگ شده‌اند.

بیشتر بخوانید  سرو ابرکوه، کهنسال ترین درخت ایران!
دره چهلمیر درگز
دره چهلمیر درگز بخشی از پارک ملی تندوره است که در سال ۱۳۴۷ عنوان منطقه حفاظت شده قرق شد.

معرفی دره چهلمیر درگز

چهلمیر در بخش شرقی پارک ملی تندوره قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی درگز محسوب می‌شود. این دره یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های کل، بز، قوچ، میش و پلنگ در منطقه است. جالب است بدانید که در دره‌ی چهلمیر درگز بیش از ۳۷۳ گونه‌ی گیاهی شناسایی شده‌اند که مهم‌ترین آنها گیاهانی همچون اورس، بید، انجیر، گوجه وحشی، نسترن، آویشن، گرامینه، شیرخشت، آلبالوی وحشی و انواع گیاهان داروی هستند. 

علاوه براین، چهلمیر درگز مشهد، مکانی امن برای پرندگان کوچکی همچون حواصیل است. این منطقه را می‌توان بهشت پرنده‌گری استان خراسان دانست.

البته تنها پرندگان در این منطقه وجود ندارند، شما در دره چهلمیر شاهد انواع خزندگان همچون ۹ گونه مار غیرسمی، ۴ مار نیمه سمی، ۵ گونه مار سمی، ۶ گونه سوسمار و انواع لاکپشت و بزمجه نیز هستید. 

پرندگان چهلمیر
دره چهلمیر درگز، بهشت پرندگان استان خراسان است. در این منطقه علاوه بر پرندگان کوچک، پرندگان دیگر همچون عقاب شاهی، عقاب دشتی، کبوتر چاهی و … نیز زندگی می‌کنند.

مسیر دسترسی به چهلمیر درگز

جاده‌ی قوچان-درگز مسیر اصلی دسترسی به دره چهلمیر است. در این مسیر شما، از روستاهای مختلفی همچون « اینچه کیکانلو» عبور کرده تا در نهایت به پاسگاه «شکرآب» و پس از آن به دره چهلمیر درگز می‌رسید. فاصله دره چهلمیر درگز تا مشهد حدود ۲۵۵ کیلومتر است که حدود ۳.۵ ساعت زمان می‌برد.

و اما در آخر…

دره چهلمیر یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی درگز است که در نزدیکی پارک ملی تندوره واقع شده و کمترین فاصله را با کشور ترکمنستان دارد. چناچه شما نیز به این منطقه سفر کرده و اطلاعات بیشتری از آن دارید، می‌توانید در قسمت نظرات و پیشنهادها، آنها را نوشته و در اختیار ما بگذارید. پیشاپیش از همکاری شما سپاس‌گزاریم.

بیشتر بخوانید  معرفی 8 پیشنهاد سفر جذاب و متفاوت برای زوج های بالای 40 سال

مجله گردشگری اتراق، با هدف آشنایی بیشتر ایرانیان مشتاق و علاقه‌مند به این آب و خاک راه اندازی شده‌است. اگر شما نیز دوست دارید درباره‌ی کشور پهناورمان بیشتر بدانید، می‌توانید در سایت اتراق ثبت نام کنید و از مهم‌ترین رویدادها و مکان‌های گردشگری‌ کشورمان باخبر شوید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *