اتراق

سوادکوه

سواد کوه رفتیم، از کجاها دیدن کنیم؟

تا به حال به سوادکوه سفر کرده‌اید؟ سوادکوه یکی از شهرهای شرقی استان مازندران است که در محل تلاقی ۳ استان مازندران، سمنان و تهران قرار دارد. اگر شما نیز همچون ما پایتخت‌نشین هستید، شهر سوادکوه در نزدیکی شما قرار دارد، کافی است از جاده فیروزکوه راهی شده تا با ۳ ساعت رانندگی به این شهر زیبا برسید.

این بار ما در اتراق قصد داریم درباره جاهای دیدنی سوادکوه با شما سخن بگوییم. پس همراه ما باشید تا با مکان های دیدنی سوادکوه بیشتر آشنا شوید.

مکان های دیدنی سوادکوه

استان مازندران یکی از استان‌های جذاب ایران برای سفرهای گردشگری است. اگر از جاده فیروزکوه راهی سفر به این منطقه می‌شوید، با مناطق دیدنی متنوعی آشنا خواهید شد که شاید برخی از آنها را نشناسید. 

۱- پل ورسک

مگر می‌شود در جاده فیروزکوه بود و به تماشای پل زیبای ورسک نرفت؟ یکی از مشهورترین و زیباترین پل‌های تاریخی ایران که شاهکار مهندسی کشور نیز محسوب می‌شود، پل ورسک است. 

ساخت پل ورسک در سال ۱۳۱۳ خورشیدی شروع و ۲ سال بعد در سال ۱۳۱۵ به اتمام رسید. این اثر در سال ۱۳۵۶ خورشیدی به ثبت ملی رسید.

پل ورسک در جنگ جهانی دوم نقش بسیار مهمی در پیروزی متفقین بر آلمان‌ها داشت. این پل در بین کشورهای متفقین به پل پیروزی نیز شهرت دارد.

پل ورسک
پل ورسک یکی از جاهای دیدنی سوادکوه است که در فاصله ۶۱ متری از زمین قرار دارد.

2- آبشار ورسک

یکی از مناطق دیدنی سوادکوه که در فاصله کمی از پل ورسک قرار دارد، آبشار ۲۰ متری فصلی ورسک است این آبشار از چشمه علی سر منشاء گرفته و از اوایل ادیبهشت تا اواخر تابستان جریان دارد. آبشار ورسک را می‌توان یکی از جاهای دیدنی سوادکوه در بهار و تابستان دانست.

۳- کلیسای سرخ آباد

یکی دیگر از مناطق دیدنی سوادکوه که در فاصله اندکی از پل ورسک و در مسیر پل سفید قرار دارد، کلیسای سرخ آباد است. این کلیسا در دوره پهلوی اول، برای مهندسان ایتالیایی ساخته شده بود که در پل ورسک مشغول کار و فعالیت بودند. در بین اهالی منطقه این کلیسای کاتولیک به کلیسای آلمان‌ها نیز شهرت دارد.

کلیسای سرخ آباد
کلیسای سرخ آباد به کوچک‌ترین کلیسای دنیا نیز شهرت دارد.

4- آلاشت

آلاشت یکی از مناطق دیدنی سوادکوه مازندران است که در فاصله‌ی ۲۵۴ کیلومتری از تهران قرار دارد. آلاشت به بهشت تاریخی مازندران شهرت دارد. این شهر زیبا که به معنای آشیانه عقاب‌هاست، در دل کوه‌های مه‌گرفته و باغ‌های میوه، روی اقیانوس ابرها واقع شده‌است. مردم، این شهر زیبا را به دلیل آنکه زادگاه پهلوی اول بوده، یک شهر تاریخی نیز می‌دانند. 

شهر آلاشت به دلیل ارتفاع زیادش، آسمان پاک و بدون آلودگی‌اش و وجود یک رصدخانه در آن، به «بهشت ستاره شناسان و منجمان» نیز شهرت دارد.

از آنجاکه شهر آلاشت در یک منطقه سرد و کوهستانی قرار دارد، یکی از بهترین جاهای دیدنی سوادکوه در تابستان است. هوای این منطقه حتی در تابستان نیز خنک و مطبوع است به گونه‌ای که داشتن یک لباس گرم برای شب‌های این منطقه الزامی است.

بیشتر بخوانید  معرفی بکرترین جاهای دیدنی شهرستان رامیان، نگین استان گلستان

۵- دریاچه شورمست

دریاچه شورمست، یکی از زیباترین جاهای دیدنی سوادکوه است که در بازدید از آن گویی به شهر رنگ‌ها وارد می‌شوید. این دریاچه ۱۵ هزار مترمربعی که در دل درختان بلند توسکا آرمیده، تنها دریاچه طبیعی منطقه سوادکوه است. منبع تغذیه دریاچه شورمست آب‌های زیرزمینی است. پیرامون دریاچه، تفریحات مختلفی از جمله دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، اسب سواری وجود دارد. علاوه‌براین می‌توانید در کنار دریاچه پیاده‌روی کرده و یا کمپ بزنید. 

فصل پاییز، یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از دریاچه شورمست است. در این فصل درختان پهن برگ دریاچه، رنگارنگ می‌شوند و شما در کنار دریاچه، با تابلویی رنگارنگ و زیبا مواجه می‌شوید که توسط هنرمند مشهور خود طبیعت آراسته شده‌است. البته بازدید از این منطقه در فصل بهار نیز بسیار دیدنی است. 

دریاچه شورمست
دریاچه شورمست تنها دریاچه طبیعی منطقه و یکی از جاهای دیدنی سوادکوه در پاییز است. بنابراین اگر در فصل پاییز به منطقه سوادکوه سفر کردید، بازدید از این دریاچه دیدنی را فراموش نکنید.

6- جنگل راش سنگده

جنگل راش یکی از جاهای دیدنی سوادکوه به خصوص در فصل پاییز است. این جنگل در اطراف روستای سنگده قرار دارد و از تهران حدود ۳.۵ زمان می‌برد تا به این منطقه برسید. سفر به جنگل راش در فصل پاییز بسیار بی‌نظیر و در واقع خیال انگیز است. 

شما در جنگل با درختان راشی مواجه می‌شوید که گاهی ارتفاع آنها به ۴۰ متر می‌رسد. در جنگل‌های راش سنگده می‌توانید پیاده‌روی کرده و یا از طبیعت منطقه عکاسی کنید. اگر به دوچرخه سواری علاقه‌مند هستید، در این منطقه می‌توانید به صورت تکی و یا گروهی دوچرخه‌سواری کرده و یا در دل درختان سنگده جنگل‌نوردی کنید و از طبیعت بی‌همتا و سکوت آن لذت کامل ببرید.

۷- آبشار گزو

اگر از هوای گرم تابستان کلافه شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم به آبشار گزو یکی از مکان های دیدنی سوادکوه، سفر کنید. آبشار زیبا و مرتفع گزو از ۲ آبشار ۵ و ۴۳ متری تشکیل شده، در قسمت پایین دست این دو آبشار، یک حوضچه وجود دارد که می‌توان در آن آب‌تنی کرد و از گرمای تابستان گریخت. 

آبشار گزو به دلیل آنکه در موقعیتی سخت و کمی دشوار قرار دارد، مردم عادی و معمولی کمتر آن را می‌شناسند.

آبشار گزو
آبشار گزو یکی از جاهای دیدنی سوادکوه در تابستان است که طبیعت‌گردان و طبیعت‌دوستان می‌توانند با پیاده‌روی در جنگل، کوهنوردی و صخره‌نوردی خود را به این آبشار روح‌نواز برسانند.

8- غار زنگیان

یکی دیگر از مکان های دیدنی سوادکوه، غار زنگیان است که در پایین دست روستایی هم نام با خودش قرار دارد. این غار یکی از زیباترین غارهای ایران و جاذبه‌های طبیعی سوادکوه است. قدمت غار زنگیان به سال‌ها پیش و حتی انسان‌های نخستین بر می‌گردد. 

در این غار یک حوضچه آبی رنگ وجود دارد که در کنار آن استخوان‌های بزرگی کشف کرده‌اند که برخی آنها را به انسان‌های نخستین نسبت داده‌اند. غار زنگیان ۴ تالار بزرگ دارد و‌ بر طبق برخی روایت‌ها، از این غار در زمان مغول‌ها به عنوان زندان استفاده می‌کردند.

۹- منطقه جنگلی اوریم، پلنگ دره 

یکی از مناطق دیدنی سوادکوه که حتی در دل تابستان نیز هوای بسیار خنک و مطبوعی دارد، منطقه جنگلی اوریم است. این منطقه جنگلی که در واقع یک منطقه ییلاقی خوش آب و هواست، همواره هوایی مه آلود و ابری دارد.

پلی به نام پل راه آهن اوریم در جنگل اوریم قرار دارد که در دوره پهلوی اول ساخته شده و در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده‌است.

بیشتر بخوانید  300 هزار سال با تخت سلیمان تکاب، چهارمین اثر شگفت انگیز جهانی ایران

در فاصله کمی از منطقه جنگلی اوریم، رودخانه پلنگ دره قرار دارد. جنگل پلنگ دره نیز یکی از جاهای دیدنی شیرگاه سوادکوه است که به دلیل وجود حوضچه‌های متعدد در آن سفر به این منطقه در تابستان بسیار مطبوع و شادی بخش است. در این جنگل رودخانه‌ای به نام پلنگ دره جاری است که اگر در امتداد آن حرکت کنید، در نهایت به آبشاری ۸ متری می‌رسید که درون یک حوضچه سنگی آبش را می‌ریزد. این حوضچه عمق خوبی داشته و بسیاری از شناگران حرفه‌ای در آن شنا کرده و از هوای مفرح منطقه و آبشار خنک جنگل لذت می‌برند.

بهترین زمان سفر به پلنگ دره، اواخر بهار و تابستان است که هوای منطقه نیز  مطبوع بوده و می توانید در حوضچه حسابی آب بازی کنید.

جنگل پلنگ‌دره
یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی سوادکوه، جنگل و آبشار پلنگ‌دره است.

10- جنگل هلی دار

اگر دل‌تان برای یک منظره منحصر به فرد و ویژه با درختانی خاص و متراکم همچون راش، افرا، توسکا، سرخدار و ملج تنگ شده، به جنگل هلی‌دار سفر کنید. برای رسیدن به این جنگل باید از مسیرهای سخت و دشوار عبور کنید. اما در نهایت زمانیکه به این جنگل فرو رفته در مه می‌رسید، شاهد مناظر بی‌نظیری از درختان، چشمه‌ها و نهرها خواهید بود که خستگی و غبار راه را از تن شما به در خواهد کرد. 

بهترین زمان بازدید از جنگل هلی‌دار، اردیبهشت ماه است که گویی تمام زمین و آسمان را رنگ سبز پاشانده‌اند!

اما هلی‌دار فقط در بهار زیبا نیست، این منطقه، یکی از جاهای دیدنی سوادکوه در پاییز، نیز هست. جنگل هلی‌دار به دلیل وجود درختان متنوع پهن برگ در فصل پاییز همچون یک تابلوی رنگارنگ است که توسط طبیعت کشیده شده‌است.

فاصله جنگل هلی‌دار از تهران، ۲۲۰ کیلومتر بوده و در این جنگل پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ۲ تا ۴ ساعته، در انتظار شماست.

۱۱- ارفع کوه

ارفه کوه یا ارفع کوه نام یکی از جاهای دیدنی سوادکوه و یکی از قله‌های مشهور و مرتفع منطقه است که آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. برای صعود به ارفع کوه، ۲ مسیر جنوبی و شمالی وجود دارد که هرکدام طول مسیر متفاوتی دارند به نوعی که مدت زمان صعود به ارفه کوه در تابستان ۳ ساعت و در زمستان ۴ ساعت خواهد بود. 

ارفه کوه
ارفه کوه یا ارفع کوه یکی از قله‌های مهم و مرتفع منطقه سوادکوه مازندران است که در نزد اهالی سوادکوه، یکی از مقدسات مردم منطقه محسوب می‌شود.

و اما در آخر…

سفر به مازندران و جاهای دیدنی سوادکوه در هر موقع سال تماشایی است؛ اما بازدید از این منطقه در فصل‌های بهار و پاییز این به دلیل وجود جنگل‌‌های بکر و متنوع، چیز دیگری است. در این قسمت سعی کردیم برخی از جاهای دیدنی سوادکوه را در فصل‌های مختلف با شما درمیان بگذاریم.

چنانچه علاقه‌مند هستید تا لیستی جامع و کامل‌تر از جاهای دیدنی سوادکوه داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که جاهای دیدنی سوادکوه ۲ را نیز بازدید کنید و اگر علاقه‌مند سفر به این مناطق هستید، با ما برای ادامه مسیر و آشنایی با آنها همراه باشید.

چنانچه قصد سفر به جاهای دیدنی سوادکوه را دارید، می‌توانید با ما در آژانس مسافرتی اتراق همراه شوید.

اتراق یک انتخاب مطمئن و متفاوت برای افراد میانسال است که به آنها کمک می‌کند با علایق مختلف، سفرهای مطلوب و گوناگونی را تجربه کنند و به جاهای دیدنی بکر و متفاوت بروند. کافی است یک بار در سفرهای ایرانگردی، همراه‌مان شوید تا به همسفران همیشگی ما تبدیل شوید. پس ثبت نام کنید و با ما همراه شوید.

 

منبع: wikipedia

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *