اتراق

دشت النزه

دشت النزه ماسال، نگین بکر و ناشناخته جاهای دیدنی ماسال

اگر شما هم از زندگی مدرن شهری و شلوغی‌های روزمره، خسته شده و دوست دارید، لحظاتی هرچند اندک، را در دل طبیعت بکر و ناشناخته، آواز پرندگان و هوای تمیز و خنک بگذرانید، با ما همراه شوید و به دشت النزه ماسال سفر کنید.

شاید برای‌تان نام دشت بکر النزه، ناآشنا باشد و ندانید که این منطقه کجاست؟ ما در وبلاگ اتراق قصد داریم، درباره این ییلاق زیبا اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم، پس در این سفر مجازی پربار با ما همراه شوید.

از ییلاق دشت النزه چه می‌دانید؟

درختان سرسبز، کوه‌های سربه فلک کشیده، منطقه‌ای کوهستانی مه آلود، هوای خنک و فرح بخش و عاری از دود و صدای بوق ماشین‌ چیزی است که در دشت النزه گیلان منتظر شماست. 

شاید با خود فکر کنید که هوای گیلان مگر می‌تواند بدون رطوبت و شرجی باشد، آن هم در استانی که رطوبتش بیداد می‌کند؟!

در پاسخ باید گفت، دشت النزه به دلیل اینکه یک منطقه ییلاقی و کوهستانی است، بوی رطوبت و هوای شرجی و دم کرده ندارد. این منطقه آنچنان خنک است که مردم آن در شب‌های تابستان نیز از  بخاری هیزمی استفاده می‌کنند! 

قدم زدن در دل دشت‌های وسیع که میان کوه‌ها احاطه شده‌اند، شنیدن صدای آبشار و چشمه‌ها، صدای آواز پرندگان و حیوانات مختلف همچون گوسفندانی که به چرا می‌روند و یا تماشای یورتمه اسبان وحشی از فاصله اندک، همگی تجاربی است که کمتر در زندگی شهری امکان دیدن و حس کردن آنها وجود دارد.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره‌ی دره چهلمیر، منطقه‌ای دور اما نزدیک!

در ییلاق دشت النزه، یک جاذبه مذهبی نیز در کنار جاذبه‌های طبیعی وجود دارد و آن بقعه امامزاده ابراهیم است که در نهایت سادگی ساخته شده و ضریح چوبی آن پوشیده از پارچه‌های سبز است. کنار بقعه امام زاده ابراهیم دشت النزه، یک درخت افرای تنومند ۲۰۰ ساله نیز وجود دارد که مردم آن را متبرک دانسته و برای رفع حاجاتشان به آن نذر کرده و پارچه‌های سبز به آن می‌بندند!

در دشت النزه ماسال، می‌توانید صدای آبشار ۱۵ متری به نام «واشیار» را بشنوید که در فاصله ۳ کیلومتری از منطقه قرار دارد. چشمه‌های فراوان آب در ییلاق دشت النزه به وفور وجود دارد و به هرسو که می‌روید در آن به جنگل‌های سرسبز و دشت‌های وسیع برخواهید خورد. علاوه بر درخت تنومند و قدیمی افرا، درختان دیگری همچون آلوچه و گلابی در این منطقه به وفور وجود دارند.

 زندگی مردم در ییلاق دشت النزه، کاملا سنتی و به سبک روستایی است، خانه‌های آنها  از چوب ساخته شده و سقف‌هایشان شیروانی است. همانطور که اشاره شد، مردم در این منطقه هنوز برای گرمایش و حتی پخت و پز، از بخاری‌های هیزمی و چوب استفاده می‌کنند. سادگی و اصالت مردم دشت النزه که در دنیای مدرن امروزی همچنان ساده و باصفا باقی مانده‌اند، خود یکی دیگر از جاذبه‌های سفر به دشت بکر النزه است. 

آسمان شب دشت النزه
یکی از جاذبه‌های جذاب دشت النزه ماسال، شب‌ها و آسمان پرستاره آن است. اقامت شبانه در النزه یک تجربه متفاوت و به یادماندنی است که می‌توانید آن را به راحتی تجربه کنید.

دشت النزه کجاست؟

حتما تاکنون متوجه شده‌اید که دشت النزه، یکی از ییلاق‌های عشایر در دشت ماسال و از جاهای دیدنی گیلان و ماسال است. دشت النزه در ییلاق شاندرمن گیلان، یکی از بخش‌های شهرستان ماسال قرار دارد. شاندرمن یکی از بخش‌های بسیار جذاب دشت ماسال و النزه از بکرترین آنهاست که در دل کوه‌های سربه فلک کشیده این منطقه قرار گرفته‌است.

بیشتر بخوانید  منطقه حفاظت شده و پارک ملی تندوره، بهشت پلنگ‌های ایرانی

چنانچه تمایل دارید که در دشت النزه اقامت داشته باشید. برخی از کلبه‌های چوبی این منطقه را می‌توانید به عنوان اقامتگاه دشت النزه اجاره کرده و با زندگی مردم دشت النزه ماسال بیشتر آشنا شوید.

مسیر دسترسی به دشت النزه

برای رفتن به دشت بکر النزه باید ابتدا به شهرستان شاندرمن بروید. شاندرمن در ۵۵ کیلومتری رشت و ۵ کیلومتری ماسال قرار دارد. مسیر رفتن به دشت النزه، بسیار سرسبز و پوشیده از مزارع و جنگل‌های سرسبز است برای رسیدن به این ییلاق بکر و ناشناخته باید از روستاها و مناطق مختلف همچون ﺑﯿﺘﻢ، اوﻟﻢ، ﮔﺴﮑﻤﯿﺠﺎن، ﺷﻬﯿﺪ ﺣﺴﺮﺗﯽ ﻣﻌﺎف، ﭼﭙﺮود، اﺳﺘﻪ ﺳﺮ، ﺑﻮﺳﺘﻮن ﮔﺎه، ﺑﺮزف، ﺧﺸﺖ ﺧﻮار، ﭼﺎی ﺧﺎﻟﻪ، ﺳﺒﻞ ﺧﻮار و ﺳﻨﻔﯿﻪ بگذرید. پس از گذر از منطقه سنفیه شما به دشت النزه می‌رسید.

دشت النزه
بهترین زمان سفر به دشت النزه در گیلان، اواخر بهار و تابستان است که هوای منطقه گرم‌تر است.

و اما در آخر…

در این مقاله سعی کردیم شما را با ییلاق دشت النزه آشنا سازیم. چنانچه تمایل به بازدید از ییلاق بکر و کمتر شناخته شده ایران را دارید، می‌توانید با آژانس مسافرتی اتراق همراه شوید.

اتراق یک انتخاب مطمئن و متفاوت برای افراد میانسال است که به آنها کمک می‌کند با علایق مختلف، سفرهای مطلوب و متفاوتی را تجربه کنند و به جاهای دیدنی بکر و متفاوت بروند.

مطمئن باشید، ما تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم تا خدماتی مناسب با سن و منزلت شما عزیزان در اختیارتان قرار دهیم و بتوانیم رضایت خاطرتان را جلب کنیم. کافی است یک بار در سفرهای ایرانگردی، همراه‌مان شوید تا به همسفران همیشگی ما تبدیل شوید. پس ثبت نام کنید و با ما همراه شوید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *