اتراق

بند بهمن

بند بهمن کوار، سدی ۲۰۰۰ ساله اما استوار و پابرجا!

بند بهمن کوار، یک سد قدیمی ۲۵۰۰ ساله است که بنا به برخی از منابع قدمت آن به دوره هخامنشیان برمی‌گردد. این سد قدیمی هنوز قابل استفاده بوده و یکی از جاهای دیدنی اطراف شیراز در محسوب می‌شود که در سال ۱۳۵۲ به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده‌است. 

اگر می‌خواهید درباره سد بند بهمن کوار، موقعیت جغرافیایی آن، نحوه ساخت بند بهمن کوار فارس، موقعیت جغرافیایی کوار مطالبی کوتاه اما جامع بخوانید، با ما در وبلاگ اتراق همراه باشید.

بند بهمن در کجاست؟

سد بهمن کوار فارس، یکی از آثار باستانی دوره هخامنشی است که در ۷ کیلومتری شهر کوار، در مسیر جاده شیراز به فیروزکوه، روی رودخانه «قره آقاج» ساخته شده‌است. 

شهر تاریخی کوار، یکی از شهرهای قدیمی منطقه است که قدمت آن به سال ۵۰۰ میلادی بر می‌گردد. گفته می‌شود، این شهرستان، توسط قباد اول ساسانی، ساخته شده‌است. البته با توجه به آثار تاریخی این شهر که مهم‌ترین آنها، بند بهمن کوار است، می‌توان گفت که قبل از آمدن قباد ساسانی به این منطقه، شهر کوار، یک سکونتگاه بسیار حاصلخیز و از منابع مهم تأمین غلات و میوه منطقه بوده‌است. این شهر پس از اسلام نیز همچنان از شهرهای مهم منطقه بود و از آن به عنوان شاه‌راهی سرسبز و خرم و قطب کشاورزی یاد می‌کنند. 

گلاب کوار، در گذشته، به عنوان مرغوب‌ترین و خوشبوترن گلاب جهان شهرت داشت.

درباره بند بهمن کوار، بیشتر بدانید

سد بهمن استان فارس، یک بند ۲۵۰۰ ساله و قدیمی‌ترین بند ایران است که ۱۳۰ متر طول و ۹ متر ارتفاع دارد. این بند به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش که در دل ۲ رشته کوه قرار گرفته و نحوه ساختش که بخشی از بند بر بدنه سنگی کوه و بخشی دیگر روی بستر سنگی رودخانه قرار گرفته، یکی از محکم‌ترین سدهای ایرانی است. در ساخت بند بهمن کوار فارس، از سنگ‌های طبیعی کوهستان و کف رودخانه به همراه ملات ساروج استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید  سرو ابرکوه، کهنسال ترین درخت ایران!
سد بند بهمن کوار
سد بند بهمن کوار نه تنها تمام دشت کوار را سیراب می‌کند، بلکه آب مورد نیاز بیش از ۲۰ روستای آن منطقه را نیز تأمین می‌کند.

درباره قدمت سد بهمن کوار فارس، حرف و حدیث‌های مختلفی وجود دارد. در برخی متون ساخت این سد را به اردشیر یکم پادشاه هخامنشی نسبت داده‌اند. اما در برخی اسناد زمان ساخت بند بهمن را به دوره قباد پادشاه ساسانی ارجاع داده‌اند. 

آن چیزی که می‌توان به جرأت درباره آن صحبت کرد، استحکام و کارایی این سد ۲ هزار ساله است که در طی تمام این سالها، چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته، اما همچنان استوار باقی مانده است. آخرین مرمت بند بهمن استان فارس در تاریخ ۱۳۲۶ هجری شمسی اتفاق افتاده‌، این بنا در سال ۱۳۵۲ به ثبت ملی رسیده‌است.

فاصله سد بهمن تا شیراز حدود ۵۸ کیلومتر برآورد شده که از لحاظ زمانی ۳۵ دقیقه زمان می‌برد.

و اما در آخر…

در این مقاله سعی کردیم شما را با یکی از جاهای دیدنی استان فارس، بند بهمن شیراز آشنا سازیم. چنانچه تمایل به بازدید از این منطقه دارید، می‌توانید با ما در آژانس مسافرتی اتراق همراه شوید.

اتراق یک انتخاب مطمئن و متفاوت برای افراد میانسال است که به آنها کمک می‌کند با علایق مختلف، سفرهای مطلوب و متفاوتی را تجربه کنند و به جاهای دیدنی بکر و متفاوت بروند. کافی است یک بار در سفرهای ایرانگردی، همراه‌مان شوید تا به همسفران همیشگی ما تبدیل شوید. پس ثبت نام کنید و با ما همراه شوید.

منبع: wikipedia

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *