اتراق

پناهگاه حیات وحش بوروئیه

همه چیز درباره‌ی پناهگاه حیات وحش بوروئیه

« بوروئیه» پناهگاهی ۷۸ هزار هکتاری است که از سال ۱۳۸۱ به دلیل حمایت از آهو، بز، پاژن، قوچ و میش به عنوان پناهگاه حیات وحش اعلام شد. این منطقه دارای پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فردی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. چنانچه به این مبحث علاقه‌مند هستید، با ما در وبلاگ اتراق همراه باشید. 

پناهگاه حیات وحش بوروییه کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

«بوروئیه» منطقه‌ای کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی است که در جنوب استان یزد و در شهرستان «خاتم» در نزدیکی شهر هرات واقع شده و دارای زیستگاه‌های مختلف و مناسبی است که موجب شده حیوانات مختلف در آن زندگی کنند.

پناهگاه حیات وحش بوروئیه، نخستین منطقه تحت مدیریت در محدوده‌ی شهرستان خاتم بوده که دلیل انتخاب نامش، وجود مزرعه‌ای به نام بوروئیه در مرکز آن بود. این منطقه‌ به وسعت ۷۸۵۱۳ هکتار، از سال‌های دور مورد توجه شکارچیان بود. در سال ۱۳۷۹ به مدت ۲ سال این منطقه به عنوان منطقه شکار ممنوع و پس از آن در سال ۱۳۸۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش تحت مدیریت قرار گرفت.

پناهگاه وسیع بوروئیه به دلیل وجود دشت‌های پهناور با پوشش خوب مرتعی، کوه‌های بلند صخره‌ای و چشمه‌های متعدد یک منطقه‌ی بسیار مناسب برای زیست گونه‌های مختلف جانوری است. در این منطقه علاوه بر آهو، بز، پاژن، قوچ و میش، حیواناتی همچون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، گراز، کفتار، شغال، روباه معمولی، آهو، جبیر، رودک عسل‌خوار، هوبره، زاغ‌ بور، کبک، تیهو، دارکوب، عقاب طلایی، دلیجه و افعی شاخدار نیز دیده شده‌اند.

همانطور که اشاره شد، پناهگاه حیات وحش بوروئیه اکوسیستم‌های مختلف کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی دارد، دامنه‌ی ارتفاعی آن بین ۱۵۹۰ تا ۲۸۶۰ متغیر بوده، میزان بارندگی پناهگاه حدود ۲۰۰ میلیمتر و دمای منطقه ۱۵.۵ درجه سانتیگراد برآورد شده‌است. در پناهگاه بوروئیه، گیاهان مختلفی همچون بنه، بادام کوهی، تنگرس، گون، اسکنبیل، یچ، درمنه، فرفیون، چوبک، آنقوزه، کاکوتی، خاکشیر، آویشن و بومادران وجود دارند.

بیشتر بخوانید  معرفی بکرترین جاهای دیدنی شهرستان رامیان، نگین استان گلستان

و اما در آخر…

در این مقاله سعی کردیم شما را با یکی دیگر از پناهگاه‌های حیات وحش جوان کشور، بوروییه آشنا سازیم چنانچه اطلاعات بیشتری از این جاذبه‌ی بکر و طبیعی کشورمان دارید، می‌توانید در قسمت نظرات و پیشنهادها آن را نوشته و در اختیار ما بگذارید. پیشاپیش از همکاری شما بسیار سپاس‌گزاریم.

مجله گردشگری اتراق، با هدف آشنایی ایرانیان به جاذبه‌های گردشگری طبیعی- تاریخی کشور زیبای‌مان برپا شده‌است. چنانچه شما نیز دوست دارید با جاذبه‌های دیدنی کشور پهناورمان بیشتر آشنا شوید، در سایت اتراق ثبت نام کرده و با مهم‌ترین رویدادها و مکان‌های گردشگری‌ کشورمان آشنا شوید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *