اتراق

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک، مکانی مناسب برای همراهی پلنگ‌های ایرانی!

شاید با شنیدن خبر وجود ۵۰ پلنگ ایرانی در «پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک»، سرشوق بیایید و بخواهید بدانید، این منطقه‌ی منحصر به فرد و بکر در کجای ایران قرار دارد؟ با ما در وبلاگ اتراق، همراه شوید تا اطلاعات کاملی درباره این منطقه‌ی بکر کسب کنید.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک کجاست؟

پارک ملی سالوک، در ۲۰ کیلومتری شهر اسفراین و ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی واقع شده‌است. برای دسترسی به پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک باید به شهر بجنورد سفر کرده و از آنجا مسیرتان را در جاده‌ی بجنورد-اسفراین ادامه دهید. در نهایت پس از طی مسافتی حدود ۳۰ کیلومتر به سالوک خواهید رسید.

درباره پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک بیشتر بدانیم!

پارک سالوک به وسعت ۱۱۶۷۷ هکتار از سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده‌بود. بخش شرقی آن به وسعت ۸۲۳۱ هکتار، پس سه دهه، در سال ۱۳۸۲ به عنوان پارک ملی سالوک معرفی شد.

پارک ملی سالوک از لحاظ ژئومورفولژی از دو قسمت کوهستانی و دشت تشکیل شده‌اند. اختلاف ارتفاع بین پست‌ترین قسمت دشت با مرتفع‌ترین بخش کوهستانی، حدود ۱۵۱۰متر است. این اختلاف ارتفاع، موجب تنوع زیستی در منطقه‌ی سالوک شده‌است.

پارک ملی سالوک اسفراین با دامنه‌‌ی ارتفاعی ۱۱۵۰ تا ۲۱۷۰ متر، ۲۸۰ میلیمتر بارندگی سالانه دارد. اقلیم این منطقه‌ی ۸۲۰۰ هکتاری نیمه خشک معتدل است. منطقه حفاظت شده سالوک در مقایسه با پارک ملی در سطح ارتفاع بالاتر قرار گرفته و دامنه‌ی ارتفاع آن بین ۱۱۴۰ تا ۲۷۸۰ متر نوسان دارد. این منطقه‌ی ۱۱ هزار هکتاری از لحاظ دما و آب و هوا با پارک ملی سالوک وضعیت یکسانی دارد.

بیشتر بخوانید  پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر، نهمین ذخیره‌گاه ناشناخته زیستکره ایران !
پارک ملی سالوک
وسعت پارک ملی سالوک ۸۲۳۱ هکتار و وسعت منطقه حفاظت شده ۱۱۶۷۷ هکتار است.

وضعیت منابع آبی مطقه حفاظت شده و پارک ملی سالوک  چگونه است؟

پارک ملی سالوک، ۱۵ چشمه دایمی دارد که به صورت نهر در منطقه جاری هستند. این منطقه از لحاظ آب وضعیت خوبی دارد. سرمنشاء منابع آب منطقه سالوک از ارتفاعات شمالی شروع شده و به سمت جنوب ادامه پیدا کرده و در نهایت در آبرفت‌ها فرو می‌رود.

پوشش گیاهی پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک

پارک ملی سالوک از لحاظ پوشش گیاهی بسیار متنوع و غنی است. در این منطقه، گیاه درمنه گونه‌ی غالب هست. درمنه به دو صورت دشتی و کوهی در قسمت‌های مختلف روییده‌اند. علاوه بر درمنه، ۲ گیاه کلاه میرحسن و گون نیز گونه‌های غالب هستند که به صورت عمده در کوهستان‌های شمالی دیده می‌شوند. در دره‌های منطقه نیز جنگل‌های پراکنده و تنک ارس وجود دارند.

پس از ارس، زالزالک، زرشک و نسترن وحشی، آنقوزه، کما، باریجه، انجیر و گوجه وحشی جزو درختچه‌های جنگلی پارک ملی سالوک اسفراین هستند. در واقع، ابتدا تمام منطقه با درختان ارس پوشیده شده بود. اما پس از تخریب جنگل‎‌های ارس، درختان زالزالک جایگزین آنها و پس از تخریب درختان زالزالک، درختچه‌های نسترن وحشی و زرشک، پس از آنها، گون و کلاه میرحسن جایگزین شدند، با تخریب آنها درمنه جایگزین تمامی گونه‌های گیاهی قبلی شد.

پوشش گیاهی پارک ملی سالوک
پوشش گیاهی غالب پارک ملی سالوک درمنه و در بخش‌های کوهستانی جنگل‌های پراکنده ارس است.

وضعیت پوشش حیوانی پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک

بیش از ۱۰۰ گونه جانوری در پارک ملی سالوک وجود دارند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

پستانداران سالوک

در منطقه‌ی بکر سالوک، قوچ و میش اوریال به وفور و حیواناتی همچون آهو، کل، بز، پلنگ، گربه وحشی و سمور بسیار کمیاب هستند. در گذشته خرس نیز از حیوانات پرجمعیت منطقه بود، اما امروزه نمی‌توان به طور قاطع از حضور این حیوان در منطقه صحبت کرد.

بیشتر بخوانید  سرو هرزویل یک اثر ملی 25 متری!

گرازهای وحشی بیشتر در کوهستان‌های شمالی، گرگ، شغال و روباه در تمامی نقاط و کفتارها بیشتر در تپه‌ماهورهای جنوبی دیده می‌شوند.

مهم‌ترین زیستگاه آهو در خراسان شمالی، پارک ملی سالوک است. به گونه‌ای که ۷۰ درصد آهوان خراسان شمالی در این منطقه زندگی می‌کنند.

گربه پالاس، خارپشت ایرانی، خارپشت بیابانی، سنجاب‌، هامستر خاکستری، دوپای خراسانی، تشی، خرگوش، شغال، روباه، راسو و سمور نیز از دیگر پستانداران منطقه هستند.

 آهو در پارک ملی سالوک
حدود ۲۰۰ رأس آهو در پارک ملی سالوک وجود دارد.

پرندگان سالوک

پرندگان زیادی در پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک وجود دارند. دلیل آن نیز وجود دو نوع اکوسیستم کوهستانی و دشت در منطقه است.

قلعه صعلوک

یکی از جاذبه‌های تاریخی منطقه، قلعه صعلوک است که همچون دژی استوار پارک ملی را در برگرفته‌است. این قلعه یک هکتاری، در قرن هفتم هجری قمری ساخته شده و درون آن بقایای تسلیحاتی همچون انبار آذوقه، غلات، زندان، محل سکونت فرمانده و .. وجود دارد. 

قلعه صعلوک
قلعه صعلوک یکی از شاخص‌ترین قلعه‌‌های نظامی است که در دوره اسلامی ساخته شده‌است.

و اما در آخر…

این بار ما در مجله گردشگری اتراق، سعی کردیم، شما را با یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی و بکر ایران در استان خراسان شمالی آشنا سازیم. این منطقه به دلیل تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری‌اش، وجود اثر تاریخی صعلوک و راه‌های دسترسی مناسب، یک فضای مناسب برای انجام فعالیت‌های مختلف گردشگری است.

مجله گردشگری اتراق، با هدف آشنایی بیشتر ایرانیان مشتاق و علاقه‌مند به این آب و خاک راه اندازی شده‌است. اگر شما نیز دوست دارید درباره‌ی کشور پهناورمان بیشتر بدانید، می‌توانید در سایت اتراق ثبت نام کنید و از مهم‌ترین رویدادها و مکان‌های گردشگری‌ کشورمان باخبر شوید.

 

منبع: wikipedia

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *