اتراق

دهلران

درباره‌ی دهلران و آثار طبیعی ملی آن چه می‌دانید؟

تا حالا نام شهر دهلران و مناطق طبیعی پیرامون آن را شنیده‌اید؟ می‌دانید این شهر مرزی در کجا قرار دارد و آثار طبیعی ملی آن چیست؟ از چشمه‌ی جوشانش که به صورت بکر از داخل زمین قیر سیاهرنگی به بیرون تراوش می‌کند، چیزی می‌دانید؟ چقدر درباره‌ی چشمه‌های آب گرم و لجن‌زارهای پرخاصیتش، اطلاعات دارید؟ می‌دانید در نزدیکی شهر دهلران، غاری وجود دارد که هزاران خفاش در آن زندگی می‌کنند؟ اگر می‌خواهید درباره‌ی آثار طبیعی دهلران و جاذبه‌های طبیعت‌گردی این شهر مرزی ، اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما در وبلاگ اتراق همراه شوید.

آثار طبیعی-ملی دهلران چیست و کجاست؟

منطقه‌ای به مساحت ۱۴۸۴ هکتار در نزدیکی شهرستان دهلران، بزرگ‌ترین شهر ایلام در غرب کشور قرار دارد که به دلیل خصوصیات منحصر به فردش همچون وجود «چشمه‌های آب گرم»، «چشمه قیر»، «غار خفاش» و زیستگاه منحصر به فرد خفاش‌ها و سوسمار خاردم ایرانی در سال ۱۳۵۵ به عنوان اثر طبیعی ملی شناخته شده‌است.

این اثر طبیعی در دامنه‌ی ارتفاعی ۲۶۰ تا ۱۱۲۰ متر با اقلیمی نیمه خشک و گرم قرار دارد و میزان بارندگی آن حدود ۳۵۰ میلی‌متر و دمای هوایش حدود ۲۴ درجه سانتی‌گراد برآورد شده‌است. پوشش گیاهی منطقه طبیعی ملی دهلران از نوع ایرانی-تورانی و صحارا-سندی بوده و در این منطقه ۸۰ گونه جانوری همچون خفاش‌های دم موشی و نعل اسبی و بال سفید، گرگ، شغال، خارپشت ایرانی، عقاب، شاهین، سارگپه، هما، تیهو، کبک، دیدومک،سوسمار خاردم ایرانی، مار شتری و مار آبی شناسایی شده‌اند.

بیشتر بخوانید  سرو هرزویل یک اثر ملی 25 متری!
پوشش گیاهی منطقه طبیعی ملی دهلران
پوشش گیاهی منطقه طبیعی ملی دهلران از نوع ایرانی-تورانی و صحارا-سندی است و در آن گونه‌های گیاهی همچون کنار، کهور، بادام، بلوط ایرانی، گز، خارشتر، شکر تیغال، اسفناج کوهی، فرفیون، پرند، کور، نی و لویی وجود دارد.

درباره آثار طبیعی دهلران بیشتر بدانیم

آثار طبیعی ملی دهلران با ذخایر ژنتیکی منحصر به فرد در نزدیکی شهر نفتی قرار دارند. در این قسمت به معرفی مهم‌ترین آثار طبیعی منطقه می‌پردازیم:

چشمه‌ قیر دهلران

وقتی نام چشمه را می‌شنویم، آن چیزی که انتظارش را داریم، چشمه‌ای جوشان با آب زلال و گواراست. اما این بار برخلاف انتظار، ما با پدیده‌ای بسیار نادر و کمیاب در ۷ کیلومتری شهر دهلران مواجه می‌شویم که ۹ دهانه دارد و هزاران سال است، آبی سیاه رنگ از دل آن جوشیده و روی زمین می‌ریزد. چشمه قیر یکی از آثار طبیعی ملی دهلران است که آب گرم ۳۵ درجه سانتی‌گرادش در اعماق زمین با میدان‌های نفتی ترکیب شده و به شکل قیر مذاب از دل زمین جوشیده و به بیرون می‌ریزد.

تصویر

مساحت چشمه قیر ۸۵ هکتار بوده و از یک چشمه‌ی اصلی و ۳ چشمه‌ی فرعی تشکیل شده‌است. این چشمه در مسیر مهران به دهلران و خوزستان قرار دارد و پیرامونش حصار کشیده شده تا جانوران به هوای خوردن آب در آن گیر نکنند.

غار خفاش‌های دهلران

یکی دیگر از آثار طبیعی ملی دهلران، غار خفاش‌هاست. این پدیده‌ی بسیار نادر در ۱ کیلومتری از چشمه‌های آب گرم واقع شده و تنها غار مخوف کشور است که ۲۵۵ متر طول، ۳۰ متر عرض و ۵۰ متر ارتفاع دارد. فاصله غار خفاش‌ها از شهر دهلران حدود ۳ کیلومتر است.

قدمت غار خفاش‌ها به عصر غارنشینی بر می‌گردد. درون غار استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌های فراوان و دهلیز‌های متعددی وجود دارد که عمق برخی آنها به ۴۰۰ متر می‌رسد. درون غار دهلران بیش از ۳ هزار نوع خفاش از ۷ گونه خفاش دمدار، خفاش بال پهن و دم موشی زندگی می‌کنند. نکته‌ی جالبی که در رابطه با این غار وجود دارد، توده‌ی عظیم و ضخیم فضله‌ی خفاش‌هاست که در کف غار ریخته شده و کشاورزان از آن به عنوان کود استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید  پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر، نهمین ذخیره‌گاه ناشناخته زیستکره ایران !

چشمه‌های آب گرم دهلران

چشمه‌های آب گرم دهلران در فاصله‌ی بسیار کم ۳ کیلومتری از شهر دهلران واقع شده‌اند. این چشمه‌ها دارای مواد معدنی متنوع هستند و گاهی اوقات بوی گوگردشان داخل شهر نیز احساس می‌شود. آب این چشمه‌ها حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد گرما دارد و برای درمان بیماری‌های مفصلی، روماتیسم، حساسیت، دمل، زخم‌ها، استخوان کوفتگی و شکشستگی استفاده می‌شوند. البته افرادی که بیماری‌های قلبی دارند، توصیه می‌شود، به دلیل بوی گوگرد فراوان این منطقه به چشمه‌ها نزدیک نشوند. چشمه‌های آب گرم دهلران به صورت رودخانه در پایین دشت سرد شده و به نام «سرگرو» و «سرگراب» برای مصارف کشاورزی و دامداری استفاده می‌شوند.

چشمه‌های آب گرم دهلران
آب هفت رنگ، اصطلاحی است که برای چشمه‌های آب گرم دهلران به کار می‌برند و حتی ضرب المثلی در این رابطه بین مردم رواج دارد. آب این چشمه‌ها با توجه به انعکاس نور خورشید در آنها به صورت هفت رنگ دیده می‌شوند.

و اما در آخر…

در این مقاله سعی کردیم شما را با یکی دیگر از آثار طبیعی کشورمان، دهلران آشنا سازیم چنانچه اطلاعات بیشتری از این جاذبه‌ی بکر و طبیعی کشورمان دارید، می‌توانید در قسمت نظرات و پیشنهادها آن را نوشته و در اختیار ما بگذارید. پیشاپیش از همکاری شما بسیار سپاس‌گزاریم.

مجله گردشگری اتراق، با هدف آشنایی ایرانیان به جاذبه‌های گردشگری طبیعی- تاریخی کشور زیبای‌مان برپا شده‌است. چنانچه شما نیز دوست دارید با جاذبه‌های دیدنی کشور پهناورمان بیشتر آشنا شوید، در سایت اتراق ثبت نام کرده و با مهم‌ترین رویدادها و مکان‌های گردشگری‌ کشورمان آشنا شوید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *