اتراق

دریاچه مهارلو

پرواز فلامینگوها بر دریاچه مهارلو، نگین دریاچه نمک فارس

اغلب ما وقتی نام دریا و دریاچه را می‌شنویم، رنگی آبی از آن انتظار داریم. اما ما می‌خواهیم این بار، دریاچه‌ای را به شما معرفی کنیم که برخلاف انتظار همگی ما به رنگ صورتی است.

یکی از جاذبه‌های دیدنی استان فارس، دریاچه صورتی مهارلو است. این دریاچه در ۱۸ کیلومتری از شیراز شهر شهد و شکر واقع شده‌است. امروز ما در وبلاگ اتراق قصد داریم به سراغ معرفی دریاچه مهارلو برویم و درباره محل دریاچه، قدمت دریاچه مهارلو شیراز،  موقعیت آب و هوایی دریاچه مهارلو و مسیر دسترسی به دریاچه مهارلو شیراز با شما صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

دریاچه مهارلو شیراز کجاست؟

دریاچه صورتی مهارلو یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران است که اگر تصویر آن را در گوگل سرچ کنیم، فکر می‌کنیم در جایی به غیر از ایران قرار دارد! 

این دریاچه‌ای صورتی رنگ که گاهی به خون نشسته و به رنگ قرمز در می‌آید، در ۲۰ کیلومتری شهر نارنج‌های ایران، شیراز و در ۶۰ کیلومتری جاده شیراز به فسا در نزدیکی روستایی به نام مهارلو یا دشت گل واقع شده‌است.

چرا دریاچه مهارلو صورتی است؟

دریاچه مهارلو شیراز آبی شور دارد و زمانیکه گرمای منطقه افزایش می‌یابد، غلظت شوری آب بیشتر می‌شود، تنها جلبک بی‌خطری که در این دریاچه وجود دارد، « دونالیلا سالینا» است. این جلبک ماده‌ای از خود ترشح می‌کند که سبب  قرمز یا صورتی شدن رنگ دریاچه می‌شود.

بیشتر بخوانید  بند بهمن کوار، سدی 2000 ساله اما استوار و پابرجا!
دریاچه مهارلو صورتی
عمده‌ترین پرندگان دریاچه مهارلو، فلامینگوها هستند. البته پرندگان دیگر همچون آنقوت، تنجه، کاکایی، گیلانشاه، سلیم، آبچلیک، حواصیل، اردک سبز و مرغابی نیز در این منطقه ساکن هستند.

دریاچه مهارلو در چه زمانی صورتی است؟

آب دریاچه مهارلو شیراز در تمام طول سال صورتی نیست. هرچه دما افزایش پیدا کند، آب بیشتری تبخیر می‌شود و غلظت نمک دریاچه بیشتر شده و در نتیجه رنگ دریاچه مهارلو صورتی‌تر می‌شود.

دریاچه صورتی مهارلو یک دریاچه فصلی است که در تابستان به دلیل گرمای منطقه آبش بیشتر بخار می‌شود. اگر قصد سفر به دریاچه مهارلو و دیدن رنگ صورتی آن دارید، بهترین زمان مناسب تابستان است. اما اگر می‌خواهید درزمانیکه آب و هوا منطقه مطلوب باشد و دریاچه نیز پرآب به این منطقه سفر کنید، بهترین زمان سفر، پاییز تا اواسط بهار است.  

درباره قدمت یا پیشینه دریاچه مهارلو چه می‌دانید؟

قدمت دریاچه مهارلو شیراز به ۲۰۰۰۰ سال و انباشته شدن نمک در آن به حدود ۱۰۰۰ سال قبل باز می‌گردد. این دریاچه به اسامی مختلفی همچون «مهلو»، «مهلویه»، «ماهلویه»، «جنکال» و «دریاچه نمک» نیز شهرت دارد.

وضعیت آب و هوایی دریاچه مهارلو چگونه است؟

وضعیت آب و هوای دریاچه مهارلو شیراز در فصول مختلف سال متفاوت است اما وضعیت دریاچه مهارلو در پاییز، زمستان و حتی تا اواسط بهار به دلیل بارندگی و ورود آب دریاچه‌های «سلطان آباد» و «دریاچه خشک» مطلوب بوده و آب آن نیز بالا آمده‌است.

اما وضعیت آب دریاچه مهارلو در تابستان به دلیل گرمای بسیار زیاد منطقه کاهش یافته و بیشتر بخار می‌شود. این وضعیت با رسیدن پاییز و زمستان و بارش‌های این دو فصل دوباره تغییر می‌کند.

آب و هوا دریاچه مهارلو
دریاچه مهارلو یک دریاچه فصلی است که در تابستان حجم آب آن کاهش می‌یابد و حتی بخشی از دریاچه خشک می‌شود.

چطور به دریاچه صورتی مهارلو دسترسی پیدا کنیم؟

برای سفر به دریاچه مهارلو باید وارد استان فارس شده و از شهر شیراز به سمت فسا حرکت کنید. حدود ۵۷ تا ۶۰ کیلومتری جاده به روستای مهارلو یا دشت گل می‌رسید.

بیشتر بخوانید  عجیب‌ترین حقایق درباره پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان!

وضعیت فعلی دریاچه مهارلو شیراز چگونه است؟

دریاچه صورتی مهارلو نیز مانند بسیاری از تالاب‌ها و دریاچه‌های ایران وضعیت خوبی نداشته و با تهدیدهای مختلف از جمله خشکسالی مواجه است. این دریاچه در سال‌های اخیر به دلیل بارش کم و خشکسالی، تبدیل به کانون ریزگردها شده و آلودگی هوای منطقه افزایش یافته است. علاوه براین با وجود آلاینده‌ها و فلزات سنگینی همچون سرب، آلودگی آب دریاچه  بیشتر از حد مجاز شده‌است. عواملی همچون آلودگی آب، برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و حفر نادرست و غیرمجاز چاه‌ها و .. سبب شده تا جمعیت پرندگان مهاجر منطقه به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا کند.

و اما در آخر …

در این مقاله سعی کردیم درباره دریاچه صورتی مهارلو هرآنچه که لازم است بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. این دریاچه ۶۰۰ کیلومترنربعی همانطور که گفته شد در نزدیکی شیراز در استان فارس واقع شده و بهترین زمان سفر به آن برای تماشای رنگ صورتی‌اش، تابستان است که غلظت نمک دریاچه افزایش یافته و هوا گم‌تر است.

به یاد داشته باشید، آب دریاچه قابل شرب نیست و به دلیل نمک زیادش هیچ گونه ماهی در آن زندگی نمی‌کند. چنانچه تمایل سفر به دریاچه مهارلو دارید، می‌توانید با ما در اتراق همراه شوید و سفر خوش و متفاوتی را با همسالان خود تجربه کنید. 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *