اتراق

باداب سورت ساری

باداب سورت ساری، دومین چشمه آب شور جهان!

باداب سورت ساری واقع در مازندران دومین اثر طبیعی ایران پس از کوه دماوند است که به عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این چشمه پس از «باموک کاله» ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان شهرت پیدا کرده‌است.

ما در وبلاگ اتراق قصد داریم در یک مقاله جامع درباره باداب سورت ایران، مطالبی را با شما در میان بگذاریم. پس همراه ما باشید تا درباره این منطقه بسیار زیبا و متفاوت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ریشه واژه “باداب سورت” چیست؟

قبل از اینکه در مورد این جاذبه دیدنی و منحصر به فرد ایران صحبت کنیم، ابتدا باید بدانیم باداب سورت یعنی چه؟ «باداب» یک واژه‌ی مازندرانی است که بخش نخست آن یعنی «باد» به دردی شبیه رماتیسم اشاره می‌کند که با آب معدنی درمان می‌گردد. پس باداب یعنی «باد+ آب» و به دردی گفته می‌شود که با آب معدنی برطرف می‌شود. «سورت» نیز یک واژه مازندرانی دیگر است که به شدت اثر اشاره می‌کند. 

اما عده‌ای دیگر اعتقاد متفاوتی داشته و می‌گویند: باداب به تفاوت آب شور و شیرین اشاره می‌کند و منظور آن گازی است که در آب وجود دارد. سورت نیز همانطور که اشاره شد، به معنای شدت اثر چیزی است و در کل باداب سورت به معنای شدت اثر آب گازدار معنی می‌شود.

از باداب سورت ساری چه می دانید؟

باداب سورت یک جاذبه طبیعی و منحصر به فرد در طبیعت ایران است که از نمونه‌های بسیار انگشت‌شمار در جهان است. در این چشمه، آب‌ها با طعم و بوی متفاوت، در کنار هم به صورت پلکانی قرار دارند.

باداب سورت چیست؟

باداب سورت به چشمه‌های پلکانی تراورتنی گفته می‌شود که در ایران و جهان وجود دارد. قدمت این چشمه‌ها به دوران چهارم زمین شناسی یعنی پلیستون و پلیوسن بر می‌گردد و همزمان با چین خوردگی البرز به وجود آمده‌اند. داخل آب چشمه باداب سورت همانطور که اشاره شد، “تراورتن” وجود دارد که در نوع خود در ایران و جهان بسیار نادر و کمیاب است.

چند نوع آب در باداب سورت ایران وجود دارد؟

همانطور که اشاره شد، چشمه باداب سورت از چند نوع آب با طعم، حجم، بو و رنگ مختلف تشکیل شده‌ که در ارتفاع ۱۸۴۱ متر از سطح دریا قرار دارد و پیرامونشان را انواع درختچه‌های زرشک و درارتفاعات بالاتر درختان سوزنی برگ فرا گرفته‌است. ما در این قسمت به معرفی انواع آب‌هایی که در باداب سورت ساری جاری است،  می‌پردازیم:

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره بازار قیصریه لار، مادر بازارهای ایران

چشمه شور و برمودای اروست باداب سورت ایران

اولین پلکان باداب سورت ایران، شورتر و پرآب‌تر است. در این قسمت، حوضچه‌ای عمیق به قطر ۱۵ سانتی‌متر وجود دارد. اطراف این بخش را نیز رسوبات سیاه رنگی فرا گرفته‌است. آب چشمه در این بخش، به دلیل شوری زیاد در زمستان نیز یخ نمی‌زند.

در قسمتی از کف دریاچه، یک حفره‌ی عمیق ۹۸ متری وجود دارد که به آن برمودای اروست می‌گویند. البته در زبان محلی به این حفره یا چاه « بَن نِدار» نیزگفته می‌شود.

 آب باداب سورت
از جمله خواص آب باداب سورت می‌توان به درمان انواع بیماری‌های روماتیسم، سردرد، میگرن و بیماری‌های پوستی اشاره کرد.

اکسیر حیات باداب سورت ایران

در شمال غربی برمودای اروست باداب سورت ساری، چشمه‌هایی وجود دارند که به آنها اکسیر حیات می‌گویند. این چشمه‌ها به رنگ نارنجی بوده و ترش مزه هستند. آب این چشمه‌ها مثل نوشابه گازدار بوده و از عمق زمین می‌جوشند. برخی معتقدند که چشمه‌های اکسیر حیات ۱۱ عدد هستند, اما محلی‌ها می‌گویند که این چشمه‌ها ۶ عدد هستند.

چشمه ترش یا باداب ترش

در قسمت‌های بالادست آب چشمه، آب ترش‌مزه می‌شود و به دلیل وجود رسوبات آهن به رنگ‌های قرمز و نارنجی در می‌آید.

سیاه تیل باداب سورت

در بخش‌های از باداب سورت در کنار چشمه‌های رنگی، رسوبات سیاه رنگی نیز وجود دارد که از آنها برای لجن درمانی استفاده می‌کنند. محلی‌ها به این رسوبات تیره، سیاه تیل «سیاه گل» می‌گویند.

گودال زمان

گودال زمان در واقع بخش زیادی از باداب سورت ایران است که در طی سالیان متمادی خشک شده و آبی در آنها جریان ندارد. این بخش که به باداب سورت قدیمی شهرت دارد، به صورت حوضچه‌ای با دیوارهای سنگی است که به آن گودال زمان می‌گویند. از این گودال گازی پخش می‌شود که به جانداران آسیب می‌زند. به گونه‌ای که همیشه لاشه پرندگان، مارها و … در آن مشاهده می‌کنید.

باداب سورت مازندران , کوه دماوند , سرو ابرکوه
باداب سورت مازندران به همراه کوه دماوند و سرو ابرکوه سه اثر طبیعی ایران هستند که توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت ملی رسیده‌اند.

چگونه پلکان‌ها و رنگ‌ها در باداب سورت مازندران تشکیل شدند؟

چیزی که توجه هر بازدید کننده‌ای را در همان نگاه اول جذب می‌کند، وجود پله‌های رنگین است. آب‌های معدنی، پس از طی کردن راهی طولانی در دل سنگ‌ها، تابش نور خورشید و حرکت آب به جهات گوناگون، بخار شده و به مرور زمان به صورت رسوبات پلکانی می‌شوند.

از طرفی دیگر همچنان آب‌های معدنی از میان این رسوبات عبور کرده و به دلیل وجود مواد معدنی مختلف از جمله اکسید آهن به رنگ قرمز، رسوبات مس به رنگ سبز، گوگرد به رنگ زرد و آهک و نمک رسوباتی سفید رنگ ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره‌ی دره چهلمیر، منطقه‌ای دور اما نزدیک!

باداب سورت ساری کجاست؟

قبل از اینکه درباره‌ی جا و موقعیت باداب سورت صحبت کنیم، کافی است در گوگل واژه “باداب سورت” را جستجو کنید تا انواع کلمه‌ها همچون  باداب سورت کیاسر، باداب سورت دامغان، باداب سورت سمنان و باداب سورت مازندران را مشاهده کنید.

با دیدن تنوع واژه باداب سورت‌ها، شاید گمان کنید، ایران دارای چندین باداب سورت در مناطق مختلف است؟ اما در واقعیت این گونه نیست و باداب سورت در استان مازندران، جنوب ساری، بخش چهاردانگه، روستای باداب سورت حد فاصل روستای اورست و مال خواست قرار دارد.

آیا مناطقی مشابه باداب سورت ساری در ایران و چهان وجود دارد؟

مناطق مشابه باداب در ایران و جهان وجود دارند که عبارتند از:

  1. کانی گراوان در سردشت آذربایجان غربی
  2. پاموک‌کاله در ترکیه
  3. ایوان‌هلی مطبق سفید و صورتی در نیوزلند
  4. بایشوایتای در چین
  5. باگنی سان فلیپو در ایتالیا
  6. سنگ زرد در آمریکا
  7. هیرو ال آگورا در مکزیک

بهترین مسیر تهران به باداب سورت چیست؟

همانطور که اشاره شد باداب سورت در نزدیکی روستایی به نام اورست قرار دارد. برای سفر به این چشمه طبیعی دو مسیر در استان‌های سمنان و مازندران وجود دارد که عبارتند از.

مسیر اول

حرکت از تهران به استان سمنان، این مسیر جاده‌ی بهتر و امن‌تری دارد و شما از شهرهای سمنان، مهدی‌شهر، فولاد محله، سه راه تلمادره، روستای اورست و باداب سورت عبور می‌کنید.

مسیر دوم

از تهران به سمت ساری در استان مازندران حرکت کرده و از کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اورست و باداب سورت عبور می‌کنید.

غروب باداب سورت مازندران
بهترین زمان بازدید از باداب سورت مازندران، زمانی است که آفتاب در حال غروب است. انعکاس نور آفتاب بر لایه‌ها و پلکان رنگی منظره‌ی منحصر به فرد و تماشایی می‌سازد که هرگز آن را فراموش نخواهید کرد.

بهترین زمان سفر به باداب سورت چه موقع است؟

بهترین زمان بازدید از این جاذبه‌ی منحصر به فرد، بهار و به ویژه اردیبهشت است که علاوه بر سرسبزی محیط و وضعیت خوب آب و هوا، آب چشمه‌ها پرآب‌تر و بهتر است. در تابستان هوا گرم بوده و آفتاب نیز تندتر می‌تابد و آزاردهنده است.

در زمستان آب چشمه‌ها شدت رنگ قرمز بیشتری پیدا می‌کند، اما ممکن است مسیر رسیدن به باداب سورت خطرناک باشد. بنابراین، فصل بهار بهترین زمان بازدید از منطقه است.

آیا امکان اقامت در اطراف باداب سورت وجود دارد؟

امکان اقامت شبانه در نزدیکی باداب سورت وجود نداشته و ممنوع است. دوستانی که می‌خواهند یک شب در این منطقه بمانند، می‌توانند در روستای اطراف از جمله روستای اروست و خانه‌های بوم گردی و یا خانه‌های روستا استفاده کنند.

باداب سورت
تشکیل هریک سانتی‌متر از باداب سورت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال زمان می‌برد. بنابرین در حفظ این اثر طبیعی کوشا باشیم.

و اما در آخر…

باداب سورت یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای ایران است که از تهران فاصله چندانی ندارد. این منطقه که به عنوان میراث طبیعی ایران به ثبت ملی رسیده‌، دومین چشمه آب شور جهان است. 

سفر به طبیعت و باداب سورت نیز همواره جذاب و یه یادماندنی است و به دلیل فاصله‌ی کم آن از تهران حتی می‌توان آن را به عنوان یک سفر کوتاه ۱ تا ۲ روزه در آخر هفته نیز انجام داد.

چنانچه قصد داشتید که در قالب تور مسافرتی به این منطقه سفر کنید، می‌توانید با آژانس مسافرتی اتراق به این منطقه سفر کنید. 

اتراق یکی از آژانس‌های مسافرتی است که سعی می‌کند، با ارائه تورهای مسافرتی متنوع برای میانسالان سفرهایی جذاب و منحصر به فرد را برای این رنج سنی فراهم سازد.

ما در اتراق، تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا خدماتی مناسب با سن و شأن شما عزیزان ارائه دهیم و بتوانیم رضایت خاطرتان را جلب کنیم. کافی است یک بار در سفرهای ایرانگردی همراه‌مان شوید تا به همسفران همیشگی ما تبدیل شوید.

 

منبع: wikipedia

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *