اتراق

جنگل پاسند

جنگل پاسند، طبیعتی بکر و الماسی درخشان در دل هزار جریب!

اگر دلتان برای جنگلی بکر به همراه ۵ جاذبه گردشگری طبیعت گردی پیرامونش تنگ شده با ما همراه شده و به  جنگل پاسند بیایید. این جنگل که از جاهای دیدنی مازندران با طبیعتی دست نخورده و بکر است، شما را دقایقی بدون نگرانی و دغدغه از آنچه در آینده رخ می‌دهد، در فضای مه آلود و روح نوازش، غرق آرامش می‎کند. به گونه‌ای که متوجه گذر زمان در آن نخواهید شد. 

برای آشنایی بیشتر از آنچه در جنگل پاسند رز در انتظار شماست، با ما در وبلاگ اتراق همراه شده و مقاله‌ای کوتاه اما جامع درباره این جنگل زیبا بخوانید.

جنگل پاسند رز کجاست؟

این جنگل یکی از جاذبه های طبیعی استان مازندران است و فاصله پاسند تا بهشهر چیزی حدود ۸ کیلومتر بوده و حدود ۱۱ دقیقه زمان می‌برد.

جاذبه‌های دیدنی جنگل پاسند مازندران

استان مازندران از آن استان‌های کشور منحصر به فرد است که هر گوشه‌‌ی آن یک جاذبه‌ی دیدنی متفاوت دارد. یکی از مناطق جذاب گردشگری آن که در روزهای تعطیل هفته بسیار شلوغ و پرازدحام است، جنگل پاسند رز است. در این جنگل شما شاهد درختانی همچون انجیلی، سرخ‌دار، موزی و کچب هستید که به دلیل شاخه‌های سربه فلک کشیده و متراکم‌شان، گویی دالانی سرسبز برای دوستداران طبیعت ساخته‌اند تا از دل آن عبور کنند.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره آبشار اسکلیم رود؛ عروس آبشارهای مازندران!

در این قسمت به بخشی از دلایل اصرار ما به سفر به جنگل پاسند رز اشاره می‌کنیم:

۱- جنگل پاسند بخشی از منطقه هزارجریب است.

جنگل پاسند رز بخشی از هزارجریب است. هزارجریب منطقه‌ای کوهستانی و مشترک میان ۲ استان مازندران و گلستان است. شاید نام منطقه هزارجریب برای شما ناآشنا باشد. اما این منطقه ۴۹ هکتاری در بین شهرهای بهشهر، نکاء، ساری و شرق سوادکوه از استان مازندران و قسمت کوهستانی از شهرهای سمنان و دامغان واقع شده‌است. شکار در هزار جریب ممنوع بوده و این منطقه از لحاظ جغرافیایی، طبیعی، پوشش گیاهی و حیوانی بسیار متنوع است.

۲- مرداب زیبای پاسند در نزدیکی جنگل قرار دارد.

مرداب پاسند
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مازندران مرداب پاسند است که در نزدیکی جنگل پاسند قرار دارد

3- آبشار اسپه آو در این منطقه واقع شده‌است.

آبشار اسپه آو « به معنای آب سفید» یکی از جاذبه‌های بسیار شگفت انگیز منطقه است که در بین مازندرانی‌ها به این نام شهرت دارد. دلیل این نامگذاری نیز به این مسئله بر می‌گردد که آب ابشار در حالیکه از سنگ‌های بستر به بیرون می‌ریزد، کف آلود و سفید رنگ است. 

آبشار اسپه از دل کوهی به نام سیاخانی و از شکاف سنگی در زیر درختی کهنسال به صورت کاسه‌ای و پلکانی جوشیده و به بیرون می‌ریزد. آب این آبشار در میانه راه به حوضچه‌های آهکی ۷ طبقه می‌ریزد و پس از آن مسیرش را ادامه می‌دهد تا در نهایت به رودخانه «نکارود» می‌رسد.

آبشار اسپه او
آبشار اسپه او یکی از جاذبه‌های گردشگری جنگل پاسند رز است که در نزدیکی آن واقع شده‌است. می‌توان از سنگ‌های آهکی این آبشار که از خزه پوشیده شده به راحتی بالا رفت و به تماشای محیط پیرامون پرداخت.

4- از آبشار سمبی بازدید کنید.

آبشار سمبی، یکی از بلندترین آبشارهای شرق مازندران است که در مسیر جاده جنگل پاسند قرار دارد. 

در نزدیکی  آبشار ۳۰ متری سمبی برکه زیبایی وجود دارد که آبشار داخل آن می‌ریزد. بهترین زمان بازدید از آبشار سمبی تابستان است که این آبشار در زیباترین حالتش قرار دارد.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره‌ی علم کوه، دومین قله‌ی مرتفع ایران

۵- روستاهای سرسبزی در نزدیکی جنگل قرار دارد.

در نزدیکی جنگل پاسند رز و آبشار اسپه او، ۲ روستا واقع شده‌اند. روستای «غریب محله» یکی از روستاهای هزار جریب در شمال غربی جنگل قرار دارد. در سمت غرب جنگل نیز روستای «رودبار» واقع شده‌است. هر دو روستا دارای مناظر بسیار شگفت انگیز و منحصر به فرد هستند.

چطور به جنگل پاسند برویم؟

برای دسترسی به مسیر جنگل پاسند باید به شهرستان بهشهر در استان مازندران سفر کنید. در جاده بهشهر- گرگان، در همان ابتدای جاده، روستای پاسند قرار دارد. پس از جاده خارج شده و به سمت روستا حرکت کنید. برخلاف فاصله روستا تا بهشهر که بسیار کوتاه است برای دیدن جاهای دیدنی جنگل پاسند باید از روستا کمی فاصله بگیرید. جاده مسیر جنگل پاسند، بسیار خلوت و کم تردد است و در نزدیکی آن جاذبه‌های منحصر به فردی وجود دارد که به آنها اشاره شد.

و اما در آخر…

درجه سختی سفر به جنگل پاسند آسان تا متوسط بوده و در صورتیکه آمادگی جسمانی داشته باشید، این پیمایش۱۲-۱۰ ساعته را راحت‌تر طی می‍کنید. 

اغلب افراد تمایل دارند که به صورت گروهی سفر کنند. سفرهای گروهی با افرادی هم سن و سال به افراد کمک می‌کند تا دامنه‌ی دوستان و نزدیکان‌شان را گسترش دهند. برهمین اساس ما در اتراق تصمیم گرفته‌ایم سفرهای گروهی با تعداد افراد محدود میانسال برگزار کنیم.

ما تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم تا خدماتی مناسب با سن و شأن شما عزیزان تدارک ببینم و بتوانیم رضایت خاطرتان را جلب کنیم. کافی است یک بار در سفرهای ایرانگردی همراه‌مان شوید تا به همسفران همیشگی ما تبدیل شوید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *