اتراق

آب انبار وکیل شیراز

آب انبار وکیل شیراز، عمیق‌ترین موزه ۲۵۰ ساله ایران

به نظر شما عمیق‌ترین موزه گالری ایران در کدام شهر قرار دارد؟ یزد؟ تهران؟ همانطور که از عنوان این مقاله پیداست، عمیق‌ترین موزه ایران در شهر شیراز واقع شده و به موزه آب یا آب انبار وکیل شیراز شهرت دارد. اگر دوست دارید، اطلاعات بیشتر درباره این آب انبار کسب کنید، با ما در وبلاگ اتراق همراه شوید.

معرفی آب انبار وکیل در شیراز

آب انبار وکیل یکی از چندین آب انبار کریم خانی است که در حدود ۲۵۰ سال پیش به دستور وکیل الرعایا، کریم خان زند ساخته شد. این بنا به همراه آب انبارهای حافظیه، دیوانخانه و هفت تن به آب انبارهای کریم خانی شهرت دارند.

آب انبار وکیل، یکی از بناهای ارزشمند دوره زندیه و یکی از جاهای دیدنی شیراز است که امروزه تبدیل به گالری موزه آب شده و در آن شما شاهد ماکت‌های مختلف از سازه‌های آبی در ادوار گوناگون تاریخی هستید. روی دیوارهای این آب انبار نقاشی‌هایی به سبک مدرن وجود دارد که برخی از آنها متعلق به تصاویر مشاهیر بزرگ ایرانی است.

همانطور که اشاره شد، این آب انبار یکی از ۴ آب انبار کریم خانی است که وظیفه تأمین آب مردم شیراز را در بین سال‌های ۱۱۳۸ تا ۱۱۴۳ خورشیدی به عهده داشته‌است. آب انبار وکیل در کنار ۳ آب انبار دیگر که به آنها اشاره شد، در سال ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره بازار قیصریه لار، مادر بازارهای ایران

معماری آب انبار وکیل شیراز

آب انبار وکیل، معماری شبیه معماری دوره صفویه داشته و از ۴ بخش راه پله ۲۷ تایی سنگی، مخزنی مستطیل شکل، بادگیر و پوشش طاق تشکیل شده‌است. بادگیرهای آجری آن موجب خنک نگه داشتن آب و تهویه فضای داخلی آب انبار می‌شوند.

درون آب انبار وکیل، کانال‌هایی از جنس سنگ و ساروج و به طول ۱ متر و عرض ۰.۵ متر ساخته شده که وظیفه هدایت آب چشمه به درون انبار را به عهده دارند. البته آب انبار با ته نشین کردن گل و لای، به صورت ابتدایی تصفیه شده و سپس آب جمع شده را کمی نمک می‌زنند تا گندزدایی شده و مصرف کنند.

موزه آب شیراز
موزه آب شیراز در سال ۱۳۹۵ خورشیدی افتتاح شده و هدف از احداث آن، آشنایی مردم با سیستم‌های تهیه و توزیع آب در گذر زمان در تاریخ استان فارس بود.

بهترین زمان مناسب برای بازدید از آب انبار شیراز چه موقع است؟

بهترین زمان بازدید از آب انبار در شیراز همچون سایر جاهای دیدنی این شهر روح افزا، اردیبهشت ماه و فصل بهار است. البته شهر شیراز یکی از شهرهای چهار فصل ایران است که در همه زمان‌ها بازدید از آن زیبا و دلچسب خواهد بود. اما در ماه بهار فضای شهر بسیار منحصربه فردتر و خاص‌تر است.

آب انبار وکیل در شیراز کجاست و مسیر دسترسی به آن چگونه است؟

آب انبار وکیل، در میدان توپخانه شهر شیراز قرار دارد. برای دسترسی دقیق‌تر به این بنا، باید خود را به ضلع جنوبی حمام وکیل وضلع غربی مسجد وکیل برسانید.

برای دسترسی به آب انبار وکیل می‌توانید از مترو استفاده کنید. مترو زندیه تنها ۱ کیلومتر از آب انبار وکیل فاصله دارد. البته این جای دیدنی در فاصله کوتاه ۸۰۰ متری نیز از ایستگاه اتوبوس نیز قرار دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای بازدید از این مکان دیدنی شیراز، به جای استفاده از خودروی شخصی از مترو یا اتوبوس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  صفر تا صد راهنمای سفر به شیراز

و اما در آخر…

آب انبار وکیل با قدمتی ۲۵۰ ساله، یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز است که در سال ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. این بنای زیبا در نزدیکی مسجد و حمام وکیل واقع شده و یکی از محکم‌ترین شاهکارهای معماری دوره زندیه است. 

چنانچه قصد سفر به شیراز، شهر بهارنارنج‌ها را دارید، کافی است با ما در مجله گردشگری اتراق همراه شوید.

اتراق یک انتخاب مطمئن و متفاوت برای افراد میانسال است که به آنها کمک می‌کند با علایق مختلف، سفری مطلوب و متفاوت را تجربه کنند. کافی است یک بار در سفرهای ایرانگردی، همراه‌مان شوید تا به همسفران همیشگی ما تبدیل شوید. پس ثبت نام کنید و با ما همراه شوید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *